Måste bli högsta betyg för deras support från första samtalet till komplett anläggning. Så enkla och supertrevliga att ha och göra med.
FANN VA-Teknik AB
Om företaget
Vi på FANN leder utvecklingen inom svensk avloppsrening med innovativa, forskningsbaserade system som sätter kvalitet och miljö i fokus. Genom våra unika produkter ger vi svenska hushåll smarta, effektiva och klimatsmarta lösningar för enskilda avlopp. Vårt mål är att skydda både människor och miljö, samtidigt som vi gör hela...
25 omdömen om FANN VA-Teknik AB
Sedan starten hos Reco 2026
Hej Mats, Stort tack för det fantastiska betyget och de fina orden! ⭐ Det gör oss otroligt glada att höra att du är så nöjd med vår support och att hela processen – från vårt allra första samtal till att anläggningen stod helt klar – kändes enkel och smidig. Vi strävar alltid efter att vara just supertrevliga och lätta att ha att göra med, så din feedback är den bästa bekräftelsen vi kan få! Hör gärna av dig om det dyker upp några frågor framöver kring din nya anläggning. Stort tack för förtroendet och ha en riktigt fin dag!
Ett väldigt bra & kunnigt företag. Att det är bra passform & lätt att montera deras system, dessutom tar det liten plats. Jag & mina grannar har SA2006ce med IN-DRÄN Original. Som nu är inne på tionde året utan problem. Sedan har jag montert & grävt ner totalt ca 80 st, där ingår en vacum wc.
Hej Crister, Stort tack för att du delar med dig av din erfarenhet och tack för ditt förtroende!
Vi jobbar proffesionellt med Fann produkter, vi får alltid ett trevligt bemötande och de har hög kompetens. Det bästa med Fann är att det alltid finns en lösning även när omständigheterna är svåra. Produkterna fungerar bra över tid vilket gör att vi känner oss trygga att lämna garantier och att slutkunden är nöjd även på lång sikt.
Hoppas du har en fin dag Ola, Tack för de fina orden! Vi uppskattar verkligen vårt professionella samarbete. Det är precis så här vi vill arbeta – att alltid hitta lösningar på svåra utmaningar och leverera produkter som gör att både du och slutkunden känner er helt trygga.
Bra bemött med informativt möte ca 1 ggr / år Att man ligger i framkant i teknik etc Smidigt med montage etc Fann blue , Sa 2000/3000 Modulsystem
Hej på dig Tomas, Tack för din feedback! Vi lovar att fortsätta ligga i framkant och göra monteringen så smidig som möjligt för dig.
Man får alltid hjälp med det man behöver och de är trevliga .
Vänliga hälsningar Mikael, Tack för ditt omdöme! Vi strävar alltid efter att ge snabb och trevlig hjälp, så det värmer att höra att vi lyckas stötta dig med det du behöver.
En trygg partner som jag med framgång samarbetat med i snart 20 år.
Hej Mikael, Tack för ett fantastiskt samarbete! Vi ser fram emot många fler framgångsrika år tillsammans.
Mycket kunniga och snabba svar! Rekommenderar dom varmt
Hej Marcus, Tack för den varma rekommendationen! Det gläder oss att du uppskattar vår service.
FAANS BEMÖTANDE ÄR EXEPTIONELLT BRA. DEN SUPPORTEN DOM HAR HÅLLER VÄRLDSKLASS. SAKLIGA OCH EXTREMT KUNNIGA INNOM SIN BRANSCH.
Bästa hälsningar Patrik, Wow, vilket fantastiskt betyg! Vi blir otroligt stolta över att vår support håller världsklass i dina ögon.
Snabbt o proffsigt arbete. Mycket nöjd med både utfört arbete o kontakt med kontor
Hej Anneli, Stort tack för din feedback! Vi satsar alltid på att vara snabba och professionella.
Bra service,tillmötesgående och kunnig personal
Varma hälsningar Mikael, Tack för att du tog dig tid att skriva till oss! Vi blir jätteglada av att höra att du uppskattar vår service och vår kunniga personal.
Jag kan inte betygsätta något som är inte klart
Hej Julianna, Tack för din återkoppling! Här var vi helt klart för snabba på avtryckaren. Vi förstår helt och hållet att du vill se slutresultatet först. Hör gärna av dig till oss om det dyker upp några frågor längs vägen – vi ser fram emot att hjälpa dig hela vägen i mål med ditt enskilda avlopp! Och så ser vi gärna att du uppdaterar ditt betyg när anläggningen är installerad och driftsatt.
Trevliga och väldigt kunniga inom området avloppsfrågor. Dimensionering och val av produkter hjälper dom till med och vrider och vänder och löser dom flesta problem/frågor man har vid ev. byte eller renovering av enskilda avlopp.
Hej Christer, Tack för dina fina ord! Vi älskar att vrida och vända på utmaningar för att hitta den perfekta avloppslösningen. Det är ett nöje att få hjälpa dig med dimensionering och produktval.
Robust säker reningsutrustning
Hej Kenneth, Kort och koncist – tack!
En partner som jag alltid i första hand anlitar som alltid hjälper och ställer upp i alla väder. Har ett stort sortiment som täcker allas behov stort som smått.
Hej Kenneth, Stort tack för det fina förtroendet! Tack för ett grymt samarbete!
Jätte bra Bra service och hjälp med dimensionering
Hej Adrian, Tack så mycket! Vi hjälper mer än gärna till med dimensioneringen för att allt ska bli rätt, och vi är glada att du uppskattar vår service.
Bra produkter att installera och arbeta med. Trevlig och kunnig personal. Ett seriöst företag som tar ansvar hela vägen.
Bästa hälsningar John Erik, Tack för din fina feedback! Vi vill vara ett seriöst företag som tar ansvar hela vägen, och det gläder oss att du tycker att våra produkter är lätta och smidiga att arbeta med.
Oerhört proffsigt med högt kunnande och fantastisk service!
Hej Joakim, Stort tack för de fantastiska orden! Vi blir jätteglada av att höra att du upplever vår service som fantastisk och vårt kunnande som högt.
Fann Va Teknik är helt underbara att samarbeta med, helt enkelt Fann tastiska:)
Härliga hälsningar Therese, Tack för din underbara ordvits och den fina feedbacken.
Bra grejer lätt arbetat Bra service
Hej Jonas, Tack för ditt omdöme! Att våra grejer är lättarbetade och att servicen är bra är precis det vi siktar på. Kul att du är nöjd!
seriöst bolag med en suverän support
Vänliga hälsningar Björn, Stort tack, Björn! Vi är glada att du ser oss som ett seriöst bolag och att du uppskattar vår support – vi finns här när du behöver oss.
Tog kontakt med FANN inför installation av en ny avloppsanläggning i vår stuga. Vår tomt är smal och på berg. Fick mycket bra respons och hjälp att välja en av deras lågbyggda slamsvskiljare SA2000 med IN-DränPlus infiltration. Vi har nu monterat anläggningen vilket gick väldigt bra och relativt snabbt.
Hej Torben, Tack för att du delar med dig av din story! Smala tomter på berg kan vara en utmaning, så vi är jätteglada att vår lågbyggda slamavskiljare löste problemet och att monteringen gick smidigt för er.
Vänligt och proffsigt bemötande, bra svar på mina frågor. Presenterade ett genomtänkt förslag och hade tips på entrepenör som var kunnig och erfaren.
Hej Victoria, Tack för din fina feedback! Det gläder oss att vi kunde ge dig bra svar, ett genomtänkt förslag och tipsa om en duktig entreprenör. Lycka till med ditt projekt!
Mycket bra företag. Lätt att få hjälp och samarbeta med. Fixar allt från de enkla till de mest avancerade och stora lösningar.
Bästa hälsningar Jens, Stort tack, Jens! Vi uppskattar det smidiga samarbetet och är glada att vi kan hjälpa dig med allt från de enklaste till de mest avancerade lösningarna.
Bra samarbete, lyhörda, hjälper till när det behövs.
Hej Pontus, Tack för ditt omdöme! Vi strävar alltid efter att vara uppmärksamma och finnas till hands när det behövs, så vi är glada för vårt goda samarbete.
Vill uppmärksamma alla ev intresserade nya kunder på Fann,s minireningsverk, eller slamavskiljare. Det framgår sällan att deras avloppstankar inte håller för att fölägga lite djupare eller vid högt grundvattenläge. Har man ett befintligt avlopp, som skall anslutas till deras produkter bör dessa. Inte ligga djupare än 1 meter, i annat fall måste tankarna täckas med cellplast upp till max 1 meter från markytan. Tankarna är rektangulära och inte särkilt motståndskraftiga mot marktryck. Det är även svårt attt packa ev rörbäddar, mot sättningar i närheten av dessa tankar.
Hej Hans, Vi ber om ursäkt för att vi inte kommenterat ditt inlägg tidigare, men vi kände tyvärr inte till det förrän idag. Vid installation av ett enskilt avlopp ska alltid tillverkarens anvisningar följas. Vi har en fantastisk teknisk support som kan svara på alla eventuella frågor inför ett köp, vid installation samt även efter att installationen är genomförd. Vi har flera olika typer slamavskiljare och den horisontella utformningen på de rektangulära slamavskiljarna möjliggör låg bygghöjd på anläggningen, vilket brukar...