Uttrycklig ASA-förfrågan ledde till en motorcykel utan ASA
Jag kontaktade Motorrad Center Stockholm skriftligen och efterfrågade en BMW R 1300 GS Adventure med Automated Shift Assistant, ASA. I den fortsatta mejlväxlingen uppgav säljaren att min önskade utrustning sannolikt kunde matchas mot en motorcykel som fanns i lager.
Motorcykeln som därefter såldes till mig var inte utrustad med ASA utan med Gearshift Assistant Pro. Återförsäljaren har senare skriftligen bekräftat att motorcykeln kräver koppling vid start från stillastående.... Skillnaden var avgörande för mig eftersom ASA uttryckligen angavs redan i min första skriftliga förfrågan.
Efter min reklamation har jag begärt punktvisa svar, en tydlig redovisning av prissättningen och det undertecknade leveransdokument som återförsäljaren själv har hänvisat till. Jag har inte fått det efterfrågade dokumentet eller en fullständig förklaring av de centrala frågorna.
Jag har dessutom fått olika skriftliga besked om vilken rabatt som användes vid köpet, utan att prissättningen därefter har redovisats på ett sätt som undanröjer oklarheten.
Återförsäljaren har slutligen bestridit reklamationen. Motorcykeln ställdes av kort efter leveransen och har inte använts av mig efter avställningen.
Detta är min dokumenterade kundupplevelse. Mitt råd till andra köpare är att före betalning kräva en skriftlig beställning där exakt växlingssystem, utrustningskoder, rabatter och samtliga villkor framgår.