Ej fackmässigt utfört arbete
Installation av bergvärmepanna Juli 2025 som ej var fackmässigt utförd, Har haft problem med att magnetfilter trillar ner så det har endast suttit uppe ca 3 dygn, Vatteläckage under panna som ingen vet var det kommer ifrån, Tryckkärl var uppfäst på 2 lösa skruvar. Fick anlita ett proffsigt företag för felsökning vilket jag skickade till sydpumpen utan återkoppling.
Arbetsbeskrivning – Vad är utfört vid varje besök?
2026-02-04 Arbete Felsökning låg inomhustemp. Ökat systemtryck, ökat hastighet... cirkulationspump samt rengjort filter.
Översyn av radiatorer samt termostatventiler, översyn av anläggning och inställningar. Bättre flöde
efter åtgärd men ej fullgott. Ett antal brister upptäckta i samband med felsökning. 1. Felaktig konsoll
till expansionskärl. Ej möjligt att fästa expansionskärl med band på korrekt sätt. 2. Ingen ej korrekt
avrinning till brunn från kallvatten SÄV, vattnet släpps ut på golvet bakom pannan. 3. Icke
diffusionstät slang på returledning. Detta orsakar magnetitbildning i värmekrets vilket bidrar till
sämre cirkulation. Eventuellt spolning kan krävas. 4. Magnetitfilter placerat på plats där det är nästan
omöjligt att rengöra det. Magnet ej installerad i magnetitfilter så ingen verkan finnes, magnet ligger
vid sidan om. Åtgärder bör göras och flöde bör säkerhetsställa efter detta. Har skickat otaliga mail till ägare samt personen som har hand om reklamationer men ingen återkoppling alls ifrån dom sedan 2 månader tillbaka. Ni som blir drabbade av detta företag tänk på att man kan anmäla till konsumentverket samt ARN.