Arbetet utfördes inom ramen för en genomgång av bostadsföreningens hela bestånd och gällde uppföljning av tidigare fönsterrenovering. Jag har tidigare haft mycket god erfarenhet av Fog & Fönster, inte minst deras bemötande. Besöket 260202 var annorlunda. Den person i tvåmanna-teamet som förde ordet var på dåligt humör, jäktad och närmast ohövlig. Jag hade några konkreta problem (fönsterhakarna hindrade tre fönster från att öppnas mer än 5-10 cm) som jag diskuterat och dokumenterat med föreningens styrelse sedan ett...
Fog & Fönsterservice i Stockholm AB
Om företaget
Fog och Fönster Service AB. Erfarna glasmästare, snickare och målare i Stockholmstrakten.
9 omdömen om Fog & Fönsterservice i Stockholm AB
Hej Jenny! Tack för att du tog dig tid att recensera oss. Men tråkigt att höra att någon av oss hade "en dålig dag" som påverkade din upplevelse negativt. Ärendet låter lite märkligt och jag gissar att det finns en ytterligare faktor där vi kanske har ett uppdrag från föreningen som ev. inte speglade din förväntansbild. Du får gärna kontakta mig direkt esbjorn.hallgren@fogen.se så att jag kan förstå helheten och då kanske kunna förklara, eller i alla fall försöka göra så att vi inte gör samma misstag igen!
Fog & Fönster genomförde en total renovering av fönster i vår BRF med gott resultat. Proffsiga, kan rekommendera dem.
Vi hade Fog & Fönster som renoverade fönster i 96 lägenheter i våra 40-talshus och senast våra portar och dörrar. Vi är mycket nöjda med entreprenaden. Kvalitet, kommunikation, pris, flexibilitet och det där lilla extra som de alltid löste. Kan varmt rekommendera Fog & Fönster till alla som står inför en fönsterrenovering! Vi ser fram emot underhållsmålningen om 5 år!
Företaget anlitades av vår bostadsrättsförening för fönsterrenovering och vår upplevelse har varit mycket negativ. Kommunikationen har varit bristfällig och jag fick själv be dem att bekräfta saker som borde ha varit självklara. De respekterade inte avtalade tider och gick dessutom in i lägenheten utan att informera. Varken sms eller samtal besvarades och jag fick även be dem att lämna tillbaka nycklarna. Sammantaget rekommenderas företaget inte.
Ok! Let’s be honest: 7 veckor i mörker och buller bakom ”paraplyer” och plexiplast är ingen höjdare MEN vilket fantastiskt resultat! Vi har mycket tystare, inget kalldrag och eftersom linoljefärg använts (efter nerslipning av 100 års färglager) så kommer detta hålla. Trevliga, tillmötesgående hantverkare som vi litat på till 100%. Tack! Suzanne & Mattias på Wittstocksgatan i Sthlm
Renoverat och målat om samtliga fönster i en Brf på Södermalm (Brf Sandstenen 6) i Stockholm. Fog & Fönster har gjort ett fantastiskt arbete, både vad gäller genomförandet såväl som resultatmässigt. Kan varmt rekommendera denna entreprenör för målning/renovering av fönster.
Fackmannamässigt genomfört projekt omfattande ca 600 fönster,16 portar, 16 ljusfyrar och diverse stålräcken. 1969 Projektledning AB svarade för förfrågningsunderlag, upphandling, projektledning och besiktning. Bra samarbete mellan beställaren föreningen, projektledning och entreprenören Fog & Fönster. Bra närvaro från Fog & Fönster arbetsledning. Snabb återkoppling vid avvikelser från gällande kontrakt. Upplägget med fristående projektledning och målning som totalentreprenad rekommenderas för bra resultat.
Föreningen köpte byte av samtliga fönster och renovering av fönsterparti vid balkong inkl renovering av balkongdörr. Dåligt utfört arbete, handtag på balkongdörr lossnade 3gånger och håller på att lossna igen. Fönster läcker in snö mellan innerbågen och ytterbågen. Funktionen på handtagen på fönstren är olika, en del kan öppnas utan att trycka in spärren, en del måste man trycka in spärren för att stänga och en del funkar inte spärren alls. Bemötandet var olika beroende på vem man pratade med.
Jättetrevliga allihopa och väldigt flexibla och anpassningsbara. Väldigt måna om att vi skulle vara nöjda med deras arbete. Rekommenderar Fog & Fönster !