Tyvärr en mycket märklig och chockerande upplevelse
Jag är chockad och omskakad över hur denna affär hanterades av en person som samtidigt säger sig vara en etablerad bilhandlare. Jag hade aldrig kunnat föreställa mig att en bilaffär skulle kunna hanteras på det här sättet.
Jag hade kontakt med Camilla angående försäljningen av min Golf och var från början helt öppen med att vattenpumpen var trasig och behövde åtgärdas. Innan jag skulle köra bilen till henne informerade jag även om att batterilampan hade börjat lysa. Jag... var tydlig med att jag inte visste vad det berodde på. Jag berättade att jag själv hade sökt information på internet om vad som möjligen kunde vara orsaken.
Jag fick därefter ett högre erbjudande från en annan etablerad bilhandlare, som dessutom erbjöd sig att hämta bilen och skickade en deposition. När jag berättade detta blev hon mycket upprörd och betonade att vi redan hade kommit överens. Hon hade vid den tidpunkten ännu inte sett bilen, men berättade att hon redan hade lovat bort den till någon annan. Jag fick dåligt samvete och valde därför att hålla fast vid vår överenskommelse och låta henne köpa bilen.
Hon kom sedan själv och tittade på bilen. Jag upprepade informationen om vattenpumpen och batterilampan och hon fick möjlighet att undersöka bilen. Hon ville därefter genomföra köpet direkt och föreslog till och med att vi skulle bogsera bilen till hennes företag. Det sista hon sa när hon åkte var: ”Jag ska ha bilen.”
Klockan 14:58 skickade hon köpehandlingarna till mig och bad mig skriva under. Hon skrev även att hon skulle föra över pengarna så snart jag hade signerat. Jag var precis på väg att skriva under när hon klockan 15:08 ringde och avblåste köpet eftersom hon hade pratat med någon som trodde att problemet kunde vara generatorn.
Det är just detta jag är så chockad över.
Hon hade sett bilen, fått information om de kända felen, själv undersökt den, sagt att hon skulle ha den, planerat att få bilen till sitt företag och skickat köpehandlingarna för underskrift. Sedan ändrade hon sig bara tio minuter senare.
Självklart har en bilhandlare rätt att avstå från ett köp om man efter en undersökning bedömer att risken är för stor. Det hade jag haft full förståelse för. Det jag reagerar på är det extremt korta tidsförloppet och hur långt hon gick i att genomföra affären innan hon plötsligt ändrade sig.
Jag hade dessutom varit helt transparent med den information jag hade och aldrig påstått att jag visste vad batterilampan berodde på. Jag påminde henne även skriftligen om att både vattenpumpen och den tända batterilampan skulle anges i köpehandlingarna. ( Se bifogad skärmdump)
Jag vill därför verkligen varna andra för att vara försiktiga innan de gör affärer med henne. Se till att allt är skriftligt och räkna inte med att ett tydligt besked står fast, även när köpehandlingarna redan är skickade och du står redo att skriva under.
För mig är det mycket oroande att uppleva ett sådant agerande från någon som marknadsför sig som en etablerad bilhandlare. Det är inte den professionalism, konsekvens eller trygghet jag förväntar mig av en seriös aktör.
En ytterligare sak som jag reagerade på efter denna händelse är att företaget fortfarande marknadsför sig som ”CARFAX Trusted Dealer”. Jag kontaktade CARFAX för att förstå vad denna beteckning innebär och fick skriftligen besked att CARFAX slutade använda termen redan 2014 och ersatte den 2015 med ”CARFAX Dealer Advantage Program”. CARFAX förklarade dessutom att termen Trusted Dealer togs bort eftersom den kunde ge en missvisande bild av att alla bilar hos en sådan handlare var säkra eller uppfyllde vissa krav.