Vi var två personer som åt brunch på Långbro värdshus idag. Vi har ätit det tidigare här och varit mycket nöjda. Idag var resultatet något helt annat. De varma rätterna var inte varma, soppan var t.o.m. kall. Alla sorters sill smakade ingenting och kändes som att de inte fått ligga tillräckligt i sin lag. Bruléen var lite ljummen. Godast på buffén var fattiga riddarna och gorgonzolan. Svagt smakresultat idag, synd.
Långbro Värdshus
9 omdömen om Långbro Värdshus
En fantastisk miljö, riktig fin service, Toast Skagen och en Fisk o Skaldjurssoppa. Vi var riktigt nöjda med kvällen.
Jag har ätit julbordet på Långbro Värdshus med släkten ett par år i rad nu och varit lika nöjd varje gång, riktigt bra mat och fin service. Har blivit en tradition att äta det där. Boka julbordet i tid bara så att ni får bord! :)
Trevlig personal och god mat! Vi åt brunch och allt var toppen 😊
God mat och trevlig miljö!
Fantastisk personal! Avslappnade och sköna typer alla jag kommit i kontakt med. Mycket god mat och alltid bra viner till maten. Tyvärr var jag seg och lyckades inte boka julbord på vettiga tider.
Va på brunch i lördags, allt va toppen, från jag kliv in genom dörren tills jag mätt och belåten gick ut igen :) toppen 👍
Har bara provat baren än så länge men ett supermysigt ställe, speciellt att sitta ute en varm sensommarkväll.
Trevliga lokaler, god mat (strömmingen är utsökt), servitörerna och servitriserna kan vara lite griniga. Annars ett perfekt ställe att inta god mat och dryck på. Rekomenderas
Bra mottagande och uppmärksamma servitörer. Maten var väldigt god och bra portioner. Inte för lite så man var hungrig, inte för mycket så att man fastnade i stolen och jäste. Pyttelite för salt för egen smak men det är olika.
Väldigt vackra lokaler och jättegod mat! Jag var där och åt en lyxlunch enligt mina mått mätt. Räkna med minst en hundring, men det kan det väl vara värt nån gång då och då. Synd bara att killen i kassan förstörde det första intrycket lite genom att vara ganska dryg.. när han väl dök upp...
Långbro värdshus är verkligen värt ett besök. Har oehört bra servis och mat för alla typer av människor. Allt från husmanskost till nyskapande rätter. Det kan ju aldrig gå fel med Fredrik Eriksson som kökschef. /Jonas
Mycket trevligt bemötande, jag kom först och fick välja på att vänta i baren eller till bords. När sällskap kom blev vi visade till bordet och fick menyn förklarad, vi fick hjälp i val av mat med tydliga förklaringar vad som var vad och vi fick ett vitt vin som passade till både tartar och lamm. Det här var mitt andra besök och jag kommer med all sannolikhet igen.